Inspiráló ipari terek

Nagy Géza szinte minden alkotói erejét a gyárépületeknek, elhagyatott ipari tájaknak szenteli. Persze ez nem a kezdetektől volt így. Milyen út vezet a klasszikus akadémiai képzéstől az üres, romos belsőépítészeti képek festéséig?

Milyen témák inspirálnak leginkább? Van-e esetleg új terület, mely felé mostanában fordultál?

Természetesen még mindig a csarnokok inspirálnak a leginkább. Nemrég költöztem át ebbe a műhelybe, ahol kisebb a tér, mint a régi munkahelyemen. Ezzel összefüggésben elkezdtem kisebb méretű képeket is festeni. Ez rendkívül nagy önuralmat igényel.

Mindezektől függetlenül elkezdtem Budapest látképeket festeni. Ez teljesen új téma, és még nem is igazán kristályosodott ki, hogy hogyan szeretném pontosan.

Milyen színekkel és technikával dolgozol legszívesebben?

Leginkább tompa színekkel dolgozom és kicsi, apró színfoltokat dolgozok ki. A legfontosabb és legkedvesebb színem a zöld. Általában a zöld árnyalatok állnak a kompozíció középpontjában. Mindig szerettem nehéz, nagy és súlyos képeket festeni. A súlyt, masszivitást, az egymásra rakódó rétegeket leginkább olajfestékkel szoktam kialakítani, de néha dolgozom pasztellekkel is.

A festésen, újrafestéseken kívül is szeretem alakítani a képeimet.  Gyakran feldarabolom, kicsinyítem, nagyítom az alkotásaimat.

Milyen terekhez, emberekhez fested a képeidet?

Ezeket a műveket leginkább nagy, szabad, napos terekben és helyiségekben tudom elképzelni. Én mindig önálló, megismételhetetlen alkotásokat hozok létre, melyek önmagukban is megállják a helyüket. Nem csinálok sorozatokat, egy-egy hangsúlyos darab kialakításán dolgozom, melyekből nem kell és nem is lehet halmokat kialakítani.

Mi tesz egy képet kedvenccé? Hogyan látod műveid jövőjét?

Van kedvenc képem, de ez elsősorban az inspirációtól alakul ki. Szeretem az impozáns, üres tereket, nagyon jó a ritmusuk. Szerintem mindenkinek a saját ízlése szerint kéne választania és nem azt figyelni, hogy vajon mivel lehet a legtöbb ember tetszését kiváltani. Szeretném, hogy a festményeimet a személyes vonzalom alapján válasszák a vevők.

Díszítőelemként a művészeti alkotás hangulatot jelenít meg. Nagy Géza művei pedig a gyári életforma, az ipari durvaság megjelenítői.

GINOP-9.1.1-21