Tájbailleszkedő üvegtest egy folyónál

A svédországi különleges épület helyén valamikor egy kályhaüzem állt.
A téglatest formájú épület a folyó felé néz, másik oldala szó szerint a partoldaba kapaszkodik. “Az épület a táj meghosszabítása és a táj az épület meghosszabítása” – vallja az építész-tulajdonos.
A folyóra néző nappaliban egy íves falat építettek Le Corbuser hatására, mely elválasztja a privát és közösségi tereket. Két hatalmas oszlop tartja a tetőszerkezetet, ez teszi lehetővé, hogy háromoldalról üvegfelület zárja az épületet. A házban a hatalamas üvegfelületeknek és padlófűtésnek köszönhetően nem megy a hőmérséklet öt fok alá, ha mégis, akkor a napelemmel működő tartalék elektromos fűtés kapcsol be. A kandalló melege az egész házat táplálja egy légterelő rendszerrel. Csatorna híjján komposzt WC és szürkevíz kezelő teszik környezetbaráttá az épületet.

Az építészeti és műszaki megoldások mellett csodás választásnak tűnik a fekete fa mennyezet. A mennyezet miatt a tekintet mindig középmagasan marad a természetet kiemelve.
A közösségi térben a csiszolt betonpadlót régi szőnyegek törik meg. A légies étkezőasztal mellett retró pálcás székek sorakoznak. A fehér Ikea kanapét szörmék és népies párnák teszik különlegessé.
A folyópartra épült egykori támfalat megtartották a tulajdonosok a hálóban.
A konyha apró, folyosószerű. “Sokszor össze szokták nyitni a nappalit a konyhával. Ha főzök, szeretek az eredményre koncentrálni, és ez igaz a beszélgetésekre is. Ha egyszerre teszem, akkor annak nincs jó vége!” – meséli a tulaj mosolyogva.

Forrás

GINOP-9.1.1-21