Mies van der Rohe villája Csehországban

Brno dombjai között igazi építészeti különlegesség húzódik meg. A Tugendhat villát 1928-ban tervezte Ludwig Mies van der Rohe, számos modern építészeti megoldással. Az acélvázas épületben az üvegfalak például elhúzhatóak, így egy nyitott nappali alakítható ki. A nyári hűtőrendszer pedig télen fűtést biztosít. A villa ma bárki számára megtekinthető, újra régi fényében pompázik a II.Világháború és az azt követő állami szolgálat rongálásai után.

A nagy összefüggő terekben a berendezés is az építész munkája. Mies van derRohe a világ különböző területeiről importált alapanyagokat, így kerülhetett ide travertin padló, rózsafa szekrények vagy ónix válaszfal.

A válaszfal előtt három, szürkés „Tugendhat” karosszék állt, három „Barcelona” szék, egy üvegasztal és egy fehér pad társaságában. Kör alakú, körtefából készült étkezőasztalt báránybőrrel borított székek vették körül.

A fém berendezések nagy részét Németországban, míg a beépített és „egyedülálló”, szabadon mozgatható bútorok nagy részét Csehországban gyártották. Mies van der Rohe és tervező társa, Lilly Reich különleges „sodródó” terei megjelennek ebben a cseh villában. Jellegzetes színösszeállítások mellett letisztult felületű válaszfalak, könnyed, légies kanapék képezték a berendezést. Mindezeket fekete, bársony függönyök, fém szerkezetek és nemes íróasztalok egészítették ki.

Manapság kevesebb bútor látható, de az eredeti szerkezeti megoldások, merész színösszeállítások és a modern, letisztult hangulat megmaradt.

Források itt és itt

GINOP-9.1.1-21